WEB_backbutton_.png

Agentura

Výstup na Pik Lenin jsme plánovali přes kyrgyzskou agenturu. Asi by to šlo zorganizovat i na vlastní pěst, ale my si neuměli představit poměry v zemi ani v základních táborech. Agentura zařídí vše, co je třeba, ubytování, jídlo, odvoz z letiště a zpět do Oše, nocleh před odletem domů, všechny povolení a registrace, případně i vůdce a nosiče.

 

My jsme měli omezený rozpočet, takže fullservis jsme si dovolit nemohli. Jídlo jsme si brali vlastní (barel plný pytlíků s travellunchem a kaší) a věřili jsme si i bez guida. Předem jsme obeslali několik agentur, které mají výstup na Lenina v nabídce. Popsali jsme, co za služby potřebujeme. Všechny až na jednu během týdne odpověděly. Některé nabízely jen kompletní balíček, pár nám ale uzpůsobilo cenu a nabídku podle našich požadavků. Vybrali jsme ITC Asia Mountains. A nelitovali jsme.

 

Vybavení

Výbava může rozhodnout o úspěchu a neúspěchu expedice. Nutností jsou péřové spacáky do minus dvaceti, péřové bundy (Sir Joseph nás nezklamal). Pro vrcholový tým určitě i péřové nebo primaloftové kalhoty, ty nejteplejší rukavice, expediční boty a expediční stan. Samozřejmě kompletní lezecká a lavinová výbava. 

 

Jídlo

Naše pytlíková strava nebyla moc pestrá (travellunch Nasi goreng nám vůbec nechutnal, přitome jsme jich měli samozřejmě nejvíc…), ale kyrgyzské jídlo bylo super. Jak v jednoduchých pouličních restauracích (připomínajících spíš velké garáže) v Oši, tak v basecampu na Cibulové louce i v ABC pod Leninem. Pirohy na sladko i na slano s různými náplněmi, zeleninové polévky, guláš…  
 

Lenin_permit.jpg
P1010017-5.jpg
Lenin_mapa.jpg

Výbava táborů

Stany si můžete objednat nebo táhnout vlastní. Sprcha byla v BC s vodou ohřívanou Sluncem. V C1/ABC jednou za týden vytápěli jurtu, kde se dalo za úplatu vycachtat v teplé vodě (nezkoušeli jsme), jinak je tu potůček a ledovcová jezírka… Pro ranní hygienu správce tábora nosí vodu z potoka do kbelíků v umývárně (lavor, zrcadlo a dřevěná polička pod širým nebem). V BC byly kadibudky tři, nahoře v ABC jedna. 

 

Signál

Všude jsme měli mobilní signál, otestovali jsme ho za dobrého počasí i ve stěně Pik Lenina, takže jsme se na to spolehli a nepůjčovali si vysílačky. Byla to chyba. Jakmile se počasí zhoršilo, signál byl chabý a v C3 i C2 žádný. Abyste se mohli během výstupu spolehnout na spojení se základnou v ABC, určitě si vysílačku půjčte, nejlepší je domluvit si to už předem s agenturou.

 

Termín

Konec srpna znamená pod Pik Lenina konec sezóny. Dá se domluvit ještě prvních pár dní v září, pak už ale tábory balí a vrtulníky všechno vybavení přepravují dolu. 

 

Aklimatizace

Základ. Je dobré si zkusit pobýt pár dní ve vyšší nadmořské výšce (aspoň 3000 m n.m.) před odletem. Pod Pik Lenina je nutné postupovat velmi pomalu a neuspěchat výstup ani když se cítíte dobře. Při výstupu se to může zle vymstít.

 

Postup k vrcholu:

 

Achik-Tash Base Camp: 3600 m n.m.

 

C1 (ABC - Advanced Base Camp): 4400 m n.m.

 

C2 5300 m n.m.

 

C3 6100 m n.m.

 

Vrchol 7134 m n.m.

 

Do BC jsme dorazili 16 dní před tím, než jsme měli naplánovaný pokus o vrchol. Strávili jsme tam tři noci, podnikli jsme pár výšlapů na okolní kopce, na kterých jsme se snažili co nejdéle posedět (je možné podniknout aklimatizační výstup na Pik Petrovského (4803 m n.m). Po dvou dnech jsme vystoupali do C1, kde jsme znovu nejdřív zavedli klidový režim. Další aklimatizační výstup byl do 5000 m n.m. a poslední do C2 a na Pik Razdělnaja a zpět (s nocí v C2).

 

Pro ideální aklimatizaci se nedoporučuje za den vystoupat víc než 500 výškových metrů. Na Leninu jsou ale tábory dál od sebe, takže tohle pravidlo splnit nejde. Proto je potřeba být při aklimatizaci o to důslednější. Některé výpravy po aklimatizačním výstupu do C2 (nebo na Pik Razdělnaja) klesají znovu až do BC, my zůstávali v C1.

 

V C3 už není radno dlouho zůstávat. Ideální je po noci v C3 podniknout výstup na vrchol a cestou zpátky pobrat stan a klesnout až do C2, když to únava a podmínky dovolí. Při delším pobytu nahoře hrozí větší či menší projevy výškové nemoci, která i tady snadno může mít fatální následky.  

 

Záchrana

Několikrát se ujistěte, že máte uzavřené pojištění pro případnou záchranu i nad 6000 m n.m. (základní Alpenverein rozhodně nestačí - navíc po roce 2017 byl Pik Lenina vyjmut i z vrcholů, na které je možné se připojistit), takže v pojišťovně se určitě domluvte, kam přesně jedete a co budete podnikat. Připlatit se vyplatí.

 

Uzavřená pojistka je dobrý základ pro případné vyjednávání s vůdci, aby pomohli (je dobré, aby pojišťovna předem ujistila mailem přímo agenturu, že pojistku máte), rozhodně to ale neznamená automatickou pomoc. Lidé, kteří v horách pracují, nejsou horská služba, jejich pomoc je dobrovolná. Nahoru jde každý na svoje riziko a musí počítat s tím, že ani vrtulník v Kyrgyzstánu rozhodně nevyráží na každé zavolání.