WEB_backbutton_.png

Jaro nebo podzim, kdy v horách není tolik lidí a teploty nejsou extrémní, je si ideální. My jsme nahoře nepotkali vůbec nikoho, na trase Imlil - Toubkal a zpět už ale bylo plno, na vrchol míří výpravy i nosiči a mulami. V říjnu bylo přes den často horko, v noci občas klesla teplota až k nule. Na kopcích dost fouká, takže teplejší spodní vrstva a dobrá bunda se budou hodit. Na Toubkalu jsme na sobě měli i čepice a rukavice. Nutností jsou kvalitní vyšší boty, cesty jsou často kamenité. Mačky nejsou po většinu roku potřeba ani k výstupu na Toubkal, i když je místní často výpravám za úplatu nabízejí.

 

V Imlilu si můžete najmout nosiče, kteří se postarají i o jídlo, které vám v horách uvařím na trase bylo docela dost příležitostí najíst se u místních. My si nesli většinu jídla v sušené formě na zádech a marocké dobroty si dávali jako vítaný bonus. Typický tažín vařený v hliněných hrncích je vynikající.

 

V horách je málo vody, jakmile potkáte potok, nabírejte do zásoby. Párkrát jsme museli bojovat s dehydratací. Do vesniček bývá voda svedena z kopců dlouhými soustavami betonových koryt. Většinou se dá pořídit i balená voda. S hygienou je to na štíru, vodu z potoků a říček jsme dezinfikovali Sanosilem. 

 

Lidi jsou většinou přátelští, ale chtějí všechno zobchodovat. Se smlouváním těžko můžeme radit, tohle prostě neumíme. Je asi potřeba být tvrdý, ale třeba taxikáři na letišti s cenou asi nehnou, nemají proč.

 

Přestože jsme před cestou četli, že v Imlilu se dají bez problému sehnat plynové kartuše na vaření, úplně spolehlivé to není (hlavně mimo sezónu). Kdo chce mít jistotu, může zkusit před cestou kontaktovat outdoorový krámek Atlas Extreme, který má pobočku v Marakéši i v Imlilu a prodává i půjčuje vybavení pro trekking.  http://atlasextreme.com 

 

Alkohol se dá sehnat jen ve specializovaných prodejnách ve větších městech.

 

V horách se vždycky najde místo na spaní pod širákem (ale v noci bývá zima) i ve stanech. V každém trochu větším městečku vždycky někdo nabízí ubytování pod střechou, podmínky jsou skromné - leží se skoro na podlaze nebo v lepším případě na gaučících - ale úplně dostačující.